liscie bananowca zamiast plastikowych worków1

Jeden z tajskich sklepów postanowił używać liści bananowca zamiast plastikowych opakowań

Azjatycki market o nazwie Rimping Supermarket używa liści bananowca zamiast plastikowych opakowań. Zdjęcia opublikował jeden z członków strony Perfect Homes Chiangmai wiedząc, że taka inicjatywa na pewno spodoba się obserwatorom. Tak właśnie wieść o „bananowych” opakowaniach rozeszła się po internecie z prędkością światła, spotykając się z bardzo pozytywnym odbiorem.

Azja od lat była na liście kontynentów, które produkują najwięcej odpadów na Świecie, w tym również plastiku. Kraje azjatyckie chcą jednak pozbyć się złej famy, i powoli wprowadzają w życie nowe, bardziej przyjazne środowisku, zasady pakowania produktów. Jeden z tajskich sklepów w mieście Chiang Mai postanowił przeprowadzić eksperyment, i zamiast pakować owoce i warzywa w plastik, używa liści bananowca. Pierwszy raz informacja ta ukazała się na fanpagu strony Perfect Homes Chiangmai. Post udostępniły dziesiątki tysięcy ludzi, i tak właśnie Świat dowiedział się o nowej, zielonej alternatywie dla plastikowych opakowań ( przynajmniej jeżeli chodzi o pakowanie owoców i warzyw). W ślad marketu szybko poszły inne tajskie sklepy, a niebawem takie rozwiązanie ma być wprowadzone na terenie całego kraju. Prócz walorów ekologicznych, opakowania z liści bananowca również pięknie się prezentują. Nie wiem jak wy, ale ja sama wzięłabym jedno z tych uroczych zawiniątek do domu.

liscie bananowca zamiast plastikowych worków 2

Fala plastiku zalewa naszą planetę. Przechadzając się sklepowymi alejkami, można natknąć się na plastikowe opakowania na każdym kroku. Pakuje się w nie co popadnie, nie myśląc zupełnie o konsekwencjach. Całe szczęście powoli rośnie świadomość ludzi na ten temat, i coraz więcej krajów walczy z plastikową plagą. Unia Europejska zamierza do końca 2021 roku wprowadzić całkowity zakaz sprzedaży jednorazowych przedmiotów, takich jak słomki, kubki, talerze, czy pojemniki. Na Bali, w Rwandzie, czy w Korei Południowej plastikowe torby są już zakazane, a zamiast nich używa się innych, bardziej przyjaznych środowisku alternatyw. Czy wiesz, że jedna torba foliowa, której używasz może przez 20 minut, rozkłada się aż do 400 lat? Smutne, ale prawdziwe.

Liście bananowca w Azji są znane od lat. Służą głównie do pakowania i serwowania posiłków. Nikt jednak wcześniej nie wpadł na to, że można wykorzystać je do owijania produktów w sklepach.

liscie bananowca zamiast plastikowych worków 3foto: Perfect Homes Chiangmai
liscie bananowca zamiast plastikowych worków 4foto: Perfect Homes Chiangmai

liscie bananowca zamiast plastikowych workówfoto: Perfect Homes Chiangmai
liscie bananowca zamiast plastikowych worków1foto: Perfect Homes Chiangmai

źródła;
[Bored Panda] eng
[Vice] pl

Sprawdźcie także:

Regał na książki w kształcie drzewa

Posted in blog and tagged , .